Wydarzenia Wydarzenia

Rodzinne sadzenie lasu w ramach kampanii 1000 drzew na minutę

Rodzinne sadzenia lasu organizowana przez Nadleśnictwo Podanin we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Margoninie i Niepublicznym Przedszkolem "Pod Dębusiem  Olbrzymkiem"  w Chodzieży zgromadziły łącznie ok. 600 osób, które posadziły ponad 10 tyś. sadzonek sosny.

W dniu 19 i 20 kwietnia 2017 roku w Nadleśnictwie Podanin odbyło się rodzinne sadzenie lasu. Tegoroczne sadzenie lasu było częścią kampanii Lasów Państwowych "1000 drzew na minutę".

Już po raz dziesiąty las sadziły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Margoninie wspólnie z rodzicami, dziadkami, przedstawicielami władz samorządowych, straży pożarnej, służb medycznych i leśnikami z Nadleśnictwa Podanin, pod czujnym okiem pana nadleśniczego Jacka Kulpińskiego.  Mimo niesprzyjającej pogody, nie bojąc się chłodu i zimna, wszyscy  z wielką energią i zapałem ruszyli do sadzenia. Drzewa posadzone zostały na terenie leśnictwa Klotyldzin u leśniczego pana Jacka Simińskiego. Uczestnicy akcji sadzili sadzonki sosny jednorocznej ze szkółki Margonin, które wyrosły dzięki staraniom szkółkarza pana Jerzego Cieślika. Miejsce tegorocznego sadzenia lasu zostało tradycyjnie już oznaczone pamiątkową tabliczką. O ciepły poczęstunek zadbało nadleśnictwo i pracownicy przedszkola, a na dzieci czekały leśne atrakcje w formie wielu ciekawych zabaw i gier dydaktycznych przygotowanych przez nadleśnictwo. Każdy mały przyjaciel lasu otrzymał certyfikat uczestnictwa w sadzeniu lasu, folder z nasionkami sosny i instrukcję jak te nasiona wysiać
i o  nie dbać, by wyrosły na duże drzewa.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. już po raz czwarty dzieci wraz z rodzicami oraz pracownicy Niepublicznego Przedszkola nr 4 "Pod Debusiem Olbrzymkiem" oraz Klubu Malucha "Kraina Uśmiechu" przy wsparciu leśników z Nadleśnictwa Podanin wraz z zaproszonymi gośćmi i społecznikami z terenów miasta Chodzieży posadzili swój własny las. W tym roku dzieci z ogromnym zaangażowaniem sadziły sosnę jednoroczną na terenie leśnictwa Strzelecki Gaj pod czujnym okiem leśniczego pana Jarosława Markowskiego. Po pracy na wszystkich czekała ciepła kiełbaska z ogniska, a na najmłodszych leśne gry i zabawy, które przygotowała Pani Magdalena Szrama i Pani Marzena Kryza z Nadleśnictwa Podanin. Każdy uczestnik sadzenia otrzymał okolicznościowe gadżety oraz certyfikat sadzenia.

Nasze wspólne akcje są doskonałą okazją do integracji różnych środowisk na rzecz lasu oraz  dają leśnikom możliwość przekazywania wiedzy przyrodniczej w myśl zasady „uczyć – bawiąc".  Dziękujemy również za pomoc firmie  FALCK Medycyna S.p. z o.o., która zapewniła opiekę medyczną uczestnikom akcji sadzenia lasu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie i Stróżewie za pomoc w sadzeniu i pokazy sprzętu gaśniczego.

Już dziś zapraszamy na kolejne rodzinne sadzenie lasu  :)