Wydarzenia Wydarzenia

Przyroda a technika tematem IV Chodzieskiego Pikniku Naukowego

16 września 2018 r. nad Jeziorem Miejskim w Chodzieży odbył się już po raz czwarty Chodzieski Piknik Naukowy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji pikniku była „Przyroda a technika”.

Rozwój technologii kojarzy się zazwyczaj z laboratorium lub fabryką, w której pracują zaawansowane maszyny. W otaczającej nas przyrodzie, a mówiąc dokładniej w lesie, też można spotkać zaawansowaną technikę.

Niespełna 40 lat temu praca w lesie kojarzyła się wyłącznie ze ścinką drzew pilarką łańcuchową oraz koniem, który pomagał człowiekowi przetransportować – zerwać – pozyskane drewno w ustalone miejsce.

To, jak dziś wygląda praca w lesie, można było zobaczyć na IV Chodzieskim Pikniku Naukowym.  Wysoko rozwinięte technologie służące do wykrywania i lokalizowania pożarów, leśna mapa numeryczna i pomiary GPS, czy aplikacje na smartfony używane do codziennych prac, to tylko niektóre nowinki prezentowane przez Nadleśnictwo Podanin.

Z okazji 215-lecia swojego istnienia Nadleśnictwo Podanin przygotowało również dwie wystawy. Fotograficzną, pokazującą ludzi związanych z lasem oraz  wystawę sprzętu używanego w ubiegłym wieku podczas pracy w lesie. Stare i bardzo ciężkie pilarki, piły typu „moja – twoja”, numeratory, urządzenia do pomiarów wysokości drzew, to tylko niektóre cenne przedmioty, o których opowiadali leśnicy.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się możliwość nauki rozpoznawania nasion oraz kolekcja urządzeń do sadzenia lasu, m.in. drewniane kostury z lat 70 ubiegłego wieku.

Na stoisku naszego nadleśnictwa można było również dokonać odbiórki drewna, czyli zmierzyć jego długość i pierśnicę, a następnie przybić cechówkę i plakietkę z numerem. Nie jeden dzielny tata mocno się zmęczył przy ręcznym cięciu drewna.

Na leśnym stoisku można było zobaczyć jak wyglądają kleszcze, w jaki sposób bezpiecznie usunąć je z powierzchni ciała oraz jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza. Te wyjątkowo praktyczne informacje przekazywali pracownicy Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.