Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Podanin

Nadleśnictwo Podanin serdecznie zaprasza wszystkich miłośników przyrody do odpoczynku w lesie i aktywnego odkrywania tajemnic przyrody.
Na terenach leśnych czekają na Państwa różne obiekty edukacyjne.  

Wiaty do edukacji przyrodniczo – leśnej społeczeństwa położone przy siedzibie leśnictw Piłka i  Jaktorówko oraz na terenie leśnictwa Budzyń wyposażone  są w tablice edukacyjne i  stojaki na rowery. Stanowią one dobrą bazą do zajęć edukacyjnych lub  miejsce odpoczynku podczas wycieczek rowerowych. Każda wiata pomieści jednocześnie około 80 osób. Przy wiatach znajdują się polany, które można wykorzystać do prowadzenia zabaw ruchowych dla dzieci.

Ścieżka pieszo – rowerowa Studźce – Margonin to położona w lesie utwardzona trasa o długości około 2 km i szerokości  1,6 m łącząca obydwie miejscowości. Przy ścieżce zlokalizowano wiatę przystankową wyposażoną w niezbędna infrastrukturę oraz tablice edukacyjne.

Ścieżka edukacyjna „Na tropach przyrody” zlokalizowana na terenie leśnictwa Budzyń to inicjatywa Gminy Budzyń zrealizowana przy współpracy z Nadleśnictwem Podanin.  Na ścieżce przedstawione są zagadnienia związane z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego oraz różne gatunki zwierząt zamieszkujące podanińskie lasy, a dla ciekawych - słowniczek z gwarą łowiecką. Tematyka tablic pozwala na przeprowadzenie zajęć w terenie, nie tylko lekcji przyrody, biologii ale także chemii, geografii lub historii. Na trasie liczącej ok. 3 km znajdują się tablice edukacyjne opracowane  zgodnie z podstawą programową obowiązującą w szkołach, dwa przystanki z ławeczką oraz wiata do edukacji przyrodniczo – leśnej społeczeństwa Nadleśnictwa Podanin.

 

Za pomocą tablic dydaktycznych umieszczonych przy siedzibach każdego leśnictwa  w ciekawy sposób można poznać historię Nadleśnictwa Podanin. Na mapach leśnictw prezentowane są historyczne i zwyczajowe nazwy wraz z opisami ciekawych i charakterystycznych miejsc położonych na terenie nadleśnictwa.

Miejsca postoju pojazdów w ramach ogólnopolskiego programu „Aktywnego Udostępniania Lasu” położone w leśnictwach: Smogulec, Drążki oraz Karczewnik umożliwiają pozostawienie samochodu a następnie aktywne korzystanie z wypoczynku w lesie. Miejsca te wyposażone w wiatę przystankową oraz w stoły i ławki cieszą się dużym zainteresowaniem grzybiarzy , spacerowiczów oraz sportowców – amatorów.

Ośrodek Edukacji Leśnej  Nadleśnictwa Podanin położony przy siedzibie nadleśnictwa w Podaninie. Znajduje się tutaj ścieżka dydaktyczna przedstawiająca między innymi pracę leśnika w czterech porach roku, różne urządzenia edukacyjne oraz miejsce na ognisko. Centralnym punktem jest  „Labirynt wiedzy przyrodniczej”,  do którego leśnicy zapraszają na zajęcia dydaktyczne dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Wirtualny Spacer Zobaczcie wirtualnie nasze unikatowe projekty architektoniczne, które wkomponowują się
w naturalne otoczenie. To nie tylko zielone alejki, ale także unikalne konstrukcje, które sprawiają, że spacer przez arboretum staje się niezapomnianą podróżą estetyczną.