Asset Publisher Asset Publisher

ZNÓW ZAAPROWIZOWANA ZWIERZYNA Z PODANINA

Jedenasty rok z rzędu, uczniowie szkół podstawowych z terenu administracyjnego zasięgu  Nadleśnictwa Podanin, pomagają przetrwać zimę dzikom, jeleniom i danielom żyjącym w podanińskich lasach, a wielokrotnie wyruszając w teren dbają o swoją kondycję i zdrową rywalizację.

 

Od połowy do końca października w miejskich i wiejskich parkach, w śródpolnych zadrzewieniach, na skraju lasu i wzdłuż dróg leśnych nadleśnictwa, można było zobaczyć dzieci z wiaderkami, które wraz z rodzicami i dziadkami wyruszyły w teren aby zbierać nasiona dębów i kasztanowców.

W XI edycji konkursu „Za kasztany i żołędzie, wiedzy Ci przybędzie” wzięło udział 647 uczniów z 14 szkół, którego podsumowanie i zakończenie odbyło się 9 grudnia br. w siedzibie Nadleśnictwa Podanin. Tym razem na podium stanęły szkoły: I. SP nr 1 w Chodzieży, II. SP w Szamocinie, III. SP w Budzyniu. Wśród uczniów najlepszy wynik 609 kg osiągnęła uczennica klasy IIIb SP nr 1 w Chodzieży.

Nasz konkurs stał się już wyczekiwaną przez szkoły jesienną tradycją, a jego uczestnicy walczą o nagrody nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich szkół. Zawsze jest o co walczyć, bo dofinansowywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu nagrody to m.in. sprzęt elektroniczny i komputerowy, książki, sprzęt sportowy i pomoce dydaktyczne, o które zabiegają dyrektorzy szkół. W tym roku ich wartość przekroczyła 45 tys. zł

Nasi mali aprowizatorzy kolejny raz wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wytrwałością, uzyskując wynik blisko 29 ton zebranych nasion. W sumie, przez 11 lat trwania konkursu 6 118 uczniów zebrało łącznie 326 263 kg.

Uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki, a laureaci wartościowe nagrody, które mamy nadzieję przyczynią się do poszerzenia ich wiedzy o lesie.

Nam - leśnikom zebrane kasztany i żołędzie pomogą w zimowym dokarmianiu i zatrzymaniu zwierząt wolnożyjących w lesie. Nasiona te są nie tylko przysmakiem, to przede wszystkim cenny i wartościowy pokarm ze względu na bogaty skład: skrobia, tłuszcze i węglowodany. Swoim koneserom dostarczają również witamin i związków mineralnych: mangan, miedź, magnez, potas i fosfor.

Jeszcze raz gratulujemy i bardzo dziękujemy nauczycielom – koordynatorom
w szkołach, którzy tak skutecznie zmobilizowali swoich wychowanków do październikowego uprawiania sportu w formie marszów, skłonów i przysiadów.

Chyba nie przez przypadek wśród nich, są nauczyciele nie tylko przyrody ale też wychowania fizycznego.

                                        Do zobaczenia za rok!